Praktyczne zastosowanie wystandaryzowanego ekstraktu z pomidorów – stan wiedzy na rok 2019 Przedruk z: Medycyna Faktów 2019; 1(42): 13-18.

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Agnieszka Sosnowska
Marcin Wełnicki
Artur Mamcarz

Abstrakt

Hamowanie zdolności trombocytów do agregacji jest jednym z podstawowych kierunków farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie klasycznych leków przeciwpłytkowych wiąże się jednak z ryzykiem powikłań krwotocznych. Przeprowadzone ostatnio badania dowodzą, że korzyści wynikające ze stosowania kwasu acetylosalicylowego przeważają nad ryzykiem tylko w przypadku jawnej klinicznie choroby układu sercowo-naczyniowego. W wielu innych sytuacjach – u pacjentów z cukrzycą, z nadciśnieniem tętniczym, otyłych, z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym – bezpieczne hamowanie aktywności płytek byłoby również bardzo cenne. Taką możliwość stwarza potencjalnie standaryzowany ekstrakt z pestek pomidorów. Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie aktualnej wiedzy na temat właściwości STE i możliwości jego zastosowania w praktyce.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
Sosnowska , A., Wełnicki , M., & Mamcarz , A. (2021). Praktyczne zastosowanie wystandaryzowanego ekstraktu z pomidorów – stan wiedzy na rok 2019 . Medycyna I Życie, 8(1-4), 15-23. Pobrano z https://www.journalsmededu.pl/index.php/medycyna_i_zycie/article/view/1767
Dział
Artykuły