Szanowni Państwo,

zachęcam wszystkich do lektury kolejnego numeru „Kardiologii w Praktyce”. Pisząc ten wstęp, wierzę, że po przeczytaniu nawet jednego artykułu wzbogacicie Państwo swoją wiedzę i zastosujecie ją w praktyce zgodnie z tytułem czasopisma. W obecnym numerze znajduje się wiele ciekawych prac. Jako pierwszy polecam artykuł Patrycji Strzyżewskiej i Jakuba Strzelczyka Profilaktyka i leczenie powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z chorobą nowotworową. To skrócone kompendium wiedzy na temat zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u pacjentów z chorobami onkologicznymi. Wierzę, że może on być pomocny w doborze właściwego leczenia u chorych wymagających wielodyscyplinarnej opieki lekarskiej.

Bardzo zachęcam do lektury dwóch prac Marii Cukrowskiej – Nowe wytyczne ESC postępowania w migotaniu przedsionków (2020 r.) i Nowe zalecenia ESC 2020 dotyczące kardiologii sportowej i podejmowania wysiłku fizycznego przez osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi – podsumowanie. Osobiście bardzo lubię czytać zalecenia. W kardiologii wiedza jest często ujęta w tę formę upowszechnienia. Kiedy brakuje czasu na dłuższe zgłębianie piśmiennictwa, zalecenia dają szybki i praktyczny wgląd w zasady diagnostyki i leczenia określonych schorzeń. Migotanie przedsionków to codzienność wszystkich kardiologów i internistów. Natomiast kwestia uprawiania sportu jest omówiona w wytycznych jako problem postępowania prozdrowotnego, ale też zalecenia wskazują, kiedy i jakie sporty są przeciwwskazane w określonych schorzeniach kardiologicznych. Dwa kolejne artykuły są poświęcone lekom bardzo często stosowanym u wielu chorych. Radosław Grabysa w bardzo przystępny sposób przedstawia zastosowanie metoprololu o przedłużonym działaniu, natomiast Agnieszka Sękowska i Małgorzata Malec-Milewska przybliżają mechanizmy działania znanych i szeroko stosowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wszystkich bezwzględnie zachęcam do lektury pracy autorstwa wybitnych specjalistów Interdyscyplinarne stanowisko w sprawie rozpoznawania i leczenia otyłości. O problemie społecznym, jakim jest otyłość, wiele się pisze i mówi. Niestety mimo nagłośnienia medialnego w Polsce przybywa osób otyłych, zwłaszcza wśród młodych. Zaletą powyższego artykułu jest syntetyczny opis postępowania leczniczego w tej grupie pacjentów.

Może dla wielu z nas tematy związane z obecną pandemią są już zbyt nużące, jednak artykuł Joanny Michaliny Jurek Suplementacja podczas pandemii COVID-19 może być świetną wskazówką pomocną w udzielaniu pacjentom odpowiedzi na pytania, jak uniknąć tej choroby lub jak ją przetrwać. Ważnym uzupełnieniem powyższej pracy jest podsumowanie Marka Postuły Dlaczego nie można zapominać o witaminie C? Wszyscy stosujemy i często zalecamy witaminę C. Czy warto?

Jeszcze raz zachęcam do lektury.
Jacek Lewandowski

Opublikowane: 2020-12-31